„Začátky byly hrozný”, svěřila se Nikola

Nikola Kalendová, kontrolorka

Náročnou práci v Abydosu zvládají i ženy. Nikola je toho důkazem. V Abydosu pracuje už 7 let jako kontrolorka kvality. 


Co jste dělala před tím, než jste nastoupila do Abydosu, a co vás sem vůbec přivedlo?

Studovala jsem pozemní stavitelství. Ale před maturitou jsem se vykašlala na školu a rodiče mi dali “nůž na krk”. Tak jsem začala pracovat. V Abydosu se neptali, jaký mám vzdělání, dali mi šanci. Věděla jsem, co je to za práci. Ale taky jsem věděla, že tady jsou nadstandardní výplaty. A to mě sem vlastně přivedlo.


Jaké to bylo po vašem nástupu do Abydosu?

Nejdřív to bylo hrozný. Tělo nebylo zvyklý na fyzickou zátěž a já tady denně nazvedám půl tuny. Samozřejmě mě bolely ruce i záda. Chtěla jsem to vzdát. Říkala jsem si, že radši půjdu dělat prodavačku nebo cokoliv jinýho. Potom se to ale nějak dalo do normálu a tělo si zvyklo. Zvykla jsem si na tu práci, na ty lidi tady a začalo mě to bavit.


Jaká je vlastně náplň vaší práce?

Kontroluju retardérové brzdy do kamiónů. Dělám vizuální kontrolu, když je potřeba, dobrušuju věci malou bruskou. Dělám i měření. A tak když už mám dost kontroly, jdu přeměřit gitterbox, abych měla nějakou změnu. 


Co vás na vaší práci baví dnes?

Není to stereotyp. Je tady sranda. A nikdo nás nekomanduje. 


Co vám udělalo v poslední době v práci radost?

Radost mi udělala nová hala a vybavení. 

Neláká vás jít pracovat do Německa?

Myslím si, že mám srovnatelný podmínky s Německem. Mám známé, kteří v Německu pracujou. Takže vím, že jsem na tom stejně. Myslím si, že třeba hypotéku bych zvládla i sama jen ze svýho platu. Mám tady ale i přítele. Takže vím, že až jednou budeme chtít něco vlastního, nebude to žádnej problém. A taky vím, že až jednou budeme mít rodinu, tak ji zajistíme. Že budeme moct dopřát dětem hezký dětství, dovolený, hračky. Nebude to jako většina lidí tady na západě. Nechápu, jak můžou uživit rodinu z těch platů, co maj.


Čeho si v Abydosu ceníte a co byste poradila nováčkům?

Abydos nedělá rozdíly v tom, kdo nastoupí. Jestli je to chlap nebo ženská. Jestli je to mladej člověk bez zkušeností nebo jestli už nějaký zkušenosti má. Každej má stejnou příležitost dokázat, co umí. A vydělat si opravdu vysoký peníze. Musí ale počítat s tím, že je nezačne vydělávat hned. Je to o tom, se všechno naučit. Mě osobně to trvalo půl roku, než jsem se vyšplhala na tu úroveň, kde jsem teď.

“Trvalo mi půl roku, než jsem se vyšplhala na tu úroveň, kde jsem teď. “