Ostatní propouštějí, my nabíráme

S Olgou Kupec, majitelkou firmy Abydos, o nedostatku zaměstnanců v době počínající ekonomické krize.

Mnozí z nás zaregistrovali kampaň, že hledáte nové zaměstnance. Přitom v médiích aktuálně slyšíme o nutnosti propouštět a utahování opasků. Jak si to vysvětlujete?
Těší mě, že i přes nepříznivý vývoj pandemie a s tím související ekonomické dopady stále můžu říct, že zaměstnanci Abydosu se nemusí o svou práci bát. Firmě se daří dobře. Naopak jsme v situaci, kdy máme tolik zakázek, že intenzivně hledáme nové zaměstnance, abychom to všechno zvládli. V současné době máme největší nedostatek brusičů, kontrolorů, technologů a pracovníků údržby.   

Jde o nárazovou vlnu nedostatku zaměstnanců v oboru nebo je to u vás dlouhodobý jev?
Dobrých brusičů a kontrolorů není nikdy dost. Prakticky se tedy nestane, že bychom kvalitnímu člověku “dali košem”. Ta práce je náročná a není pro každého. Obzvláště začátky bývají pro lidi, kteří nejsou zvyklí na fyzickou práci, hodně těžké. Mají tendenci to vzdát. Ale jak potvrzují naši zaměstnanci, důležité je nenechat se odradit počátečními těžkostmi, pak se to teprve člověku vrátí. 

Co svým zaměstnancům nabízíte? Přece jen práce v průmyslové firmě jako jste vy není jednoduchá. Proč by se měl člověk  rozhodnout jít pracovat právě pro Abydos?
Myslím, že na prvních příčkách je jistota stabilní práce. Jsme zaběhnutá firma s více než dvacetiletou tradicí. A při pohledu nazpět i v dnešní situaci můžu říct, že ostatní padají, my stojíme. Snažíme se dát každému šanci, ať ukáže, co v něm je. Spousta z našich zaměstnanců má různé problémy, které jim komplikují život. V Abydosu věříme, že každý problém má řešení a můžeme s ním pomoct. Ať už se to týká problémů s bydlením nebo oddlužením. Když stojí zaměstnanci při nás, stojíme i my při nich. A v neposlední řadě nabízíme nadstandardní výdělek. Ale není to zadarmo, ti nejlepší mají ty nejlepší peníze. Nelze očekávat, že nastoupí a hned budou vydělávat desetitisíce. Za práci, kterou u nás zaměstnanci odvedou, nabízíme nejen finanční ohodnocení, ale i řadu benefitů. V loňském roce jsme se například zaměřili na zdraví zaměstnanců a jejich regeneraci. Absolvovali léčebné programy ve Františkových Lázních. 

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?
Být připraven na různé scénáře vývoje. A mimo to pokračovat v investicích do modernizace firmy a pracovního prostředí. Máme za sebou projekty, kdy jsme investovali už desítky miliónů do výkonného odsávání prachu v halách, snižování energetické náročnosti výroby, automatizace výroby a modernizace výrobních prostor. V tomto směru chceme rozhodně pokračovat.

Originál rozhovoru na Deník.cz